Array ( [0] => crawl ) Array ( [0] => Array ( [count] => 1 ) ) Garden Beauty - Otaczaj się pięknem

ABC koszenia i pielęgnacji trawników

Dbanie o trawnik to Twoje największe wyzwanie? Chciałbyś, żeby zielony dywan był gęsty, miękki, w soczyście zielonym kolorze? Zajrzyj do naszego poradnika i poznaj kilka prostych zasad pielęgnacji.

Koszenie, strzyżenie, przycinanie


Zanim podejmiesz się zabiegów pielęgnacyjnych trawnika sprawdź kondycję i rodzaj trawy. Dlaczego to takie ważne? W zależności od kondycji i rodzaju trawy dobieramy parametry strzyżenia i częstotliwość tego zabiegu. W przypadku trawników ozdobnych i dobrze utrzymanych stosujemy najniższy poziom cięcia na poziomie 2,5-4 cm, dwa razy w tygodniu. Nieco wyżej należy przycinać trawniki użytkowe i sportowe (około 3,5-4 cm) jednak nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Kilka razy w roku, na wysokości 5-10 cm, obcina się trawy parkowe, łąkowe oraz te, które rosną w miejscach zacienionych. Jeśli skosimy trawę na zbyt dużej wysokości, możemy spodziewać się pojawienia chwastów, natomiast zbyt niskie strzyżenie może powodować wysychanie trawy oraz rozwój chorób grzybowych. Jak określić odpowiedni moment koszenia, jeśli dopiero co założyliśmy trawnik - zasialiśmy go lub położyliśmy z rolki? Pierwsze koszenie należy wykonać, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 6-10 cm. Wówczas, w zależności od rodzaju trawy i jej kondycji wybieramy poziom cięcia i dalszą pielęgnację. Wykonując ją warto zwrócić uwagę czy podczas koszenia źdźbła trawy nie są wyrywane. Jeśli tak się dzieje, aby uniknąć znacznych uszkodzeń trawnika, warto go docisnąć do podłoża przez zwałowanie lekkim wałkiem. Jak często strzyc trawnik? Za ogólną zasadę przyjmuje się, że koszenie trawników ozdobnych, użytkowych i sportowych w sezonie wiosenno-letnim powinno odbywać się minimum raz w tygodniu. Jeśli nasz teren zielony jest mocno zaniedbany i wysokość źdźbeł znacznie przekracza 10 cm, wówczas koszenie najlepiej rozłożyć na etapy z kilku dniowym odstępem. Dzięki częstemu, ale nie drastycznemu przycinaniu, trawa stanie się gęstsza, bardziej zwarta i zdrowsza.

Aeracja


Jeśli trawnik położony jest na tak zwanych glebach ciężkich, jest zbity i nie przepuszcza wody w czasie intensywnych opadów deszczu, zalecamy aerację. Polega ona na wytworzeniu otworów lub szczelin umożliwiających przedostanie się wody i składników odżywczych do gleby. Aerację najlepiej przeprowadzić wiosną przy pomocy walca z kolcami, aeratora spalinowego lub po prostu litego bądź rurkowatego ostrza, które będziesz wbijać w miarę regularnych odstępach.

Wertykulacja


Po ciężkiej i mroźnej zimie w okresie od marca do kwietnia warto pomyśleć o regeneracji trawnika przez zabieg wertykulacji. Jego celem jest napowietrzenie warstwy korzeniowej i strefy krzewienia się trawy oraz przeciwdziałanie filcowaniu darni, a tym samym zapobieganie chorobom. Zanim przystąpisz do wertykulacji pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu trawnika - musi być on suchy i skoszony do najniższego możliwego poziomu. Do wertykulacji można użyć wertykulatora ręcznego z nożykami grabowymi lub wertykulatora z licznymi nożami osadzonymi na obracających się bębnach. Po zabiegu należy usunąć resztki zwertykulowanych obumarłych roślin.

Wałowanie


Wiosną (i tylko o tej porze roku), gdy gleba nie jest ani zbyt sucha ani zbyt mokra warto przeprowadzić zabieg wałowania, którego celem jest dociśnięcie gleby do korzeni, wyrównanie powierzchni i pobudzenie trawy do krzewienia. Polecamy stosowanie wału kołkowego o masie dostosowanej do plastyczności podłoża. Luźną i stosunkowo przepuszczalną glebę można wałować nawet kilka razy do roku stosując technikę “na krzyż”.

Nawożenie


Zabiegi związane z dostarczaniem składników odżywczych możemy podzielić na nawożenie organiczne i nawożenie mineralne. Nawożenie organiczne stosujemy głównie w momencie zakładania trawnika przede wszystkim na glebach piaszczystych. Wpływa ono na gromadzenie się w glebie próchnicy, ożywia działalność mikrofauny glebowej, oddziałuje na wzrost intensywności krzewienia się traw, obfitość ich ulistnienia i rozwój korzeni. Nawożenie organiczne dostarcza również niezbędnych składników pokarmowych, poprawia właściwości fizyko-chemiczne gleby i stosunki wodne, oraz chroni darń przed niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. Zanim zabierzemy się za nawożenie trawnika nawozami mineralnymi, warto dobrze poznać podstawowe rodzaje nawozów i dowiedzieć się jakie składniki mogą one dostarczyć trawie, kiedy i w jakich dawkach należy je stosować. Do dyspozycji mamy nawozy dostarczające azot, fosfor oraz potas. Generalnie trawnik powinno się nawozić minimalnie od 3 do 4 razy w roku. Pierwszy zabieg powinien nastąpić krótko po pierwszym, wiosennym koszeniu, czyli w okolicach marca – kwietnia. Nawożenie mineralne zwiększa krzewienie się traw, wpływa na rozwój korzeni i zwartość darni, co przeciwdziała zachwaszczeniu. Pomaga również utrzymać żywo zieloną barwę liści przez cały okres wegetacji, aż do późnej jesieni. Dbając o kondycję trawnika, warto pamiętać również o stosowaniu specjalnych środków grzybobójczych, odżywek czy prawidłowym nawadnianiu trawnika. Jeśli chciałbyś otoczyć swój trawnik troskliwą opieką, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy we wszystkich pracach pielęgnacyjnych kierując się wiedzą, doświadczeniem i pasją do zielonych przestrzeni.