Array ( [0] => crawl ) Array ( [0] => Array ( [count] => 1 ) ) Garden Beauty - Otaczaj się pięknem

Przycinanie drzew oraz krzewów

Poznaj najważniejsze zasady przycinania i formowania drzew oraz krzewów, dzięki którym rośliny te będą lepiej rosły, kwitły i owocowały oraz zyskają na urodzie i podkreślą charakter Twojego ogrodu.
Przycinanie pozwala nie tylko nadać i zachować ładny kształt rośliny. Ma duży wpływ na jej dalszy wzrost, kwitnienie, owocowanie, podatność na choroby i szkodniki. Ważny jest sposób przycinania, pora roku a także sprzęt, którym się posługujemy.
 

Kiedy przycinać drzewa?


Wybór pory roku ma istotne znaczenie. Najbardziej odpowiednim momentem na przycinanie drzew jest okres od początku grudnia do końca marca, kiedy temperatura nie spada poniżej -10 stopni Celsjusza i rośliny znajdują się w tak zwanej fazie spoczynku. Zdarzają się jednak drzewa, dla których przycięcie w innych miesiącach jest bardziej wskazane, są również gatunki, które źle znoszą ingerencję w ich koronę - warto o tym pamiętać i poznać wymagania pielęgnacyjne konkretnych gatunków. Mniej radykalne zabiegi można wykonywać również w okresie od maja do lipca. 

Cięcie drzew ozdobnych


Rodzaj i okres cięcia dobiera się w zależności od gatunku i potrzeb rośliny, choć dominującym zabiegiem jest cięcie formujące polegające na przycinaniu młodych pędów przy rozróżnieniu tych, w których zawiązują się pąki kwiatowe. Ponadto zaleca się usuwanie z korony drzewa wszystkich obumarłych, uszkodzonych, cienkich i krzyżujących się gałęzi. Podstawową zasadą przy nadawaniu odpowiedniego kształtu jest usuwanie u nasady gałęzi pionowych psujących pokrój i naturalną symetrię rośliny przy uwzględnieniu liczby pąków liściowych na pędzie. Gałązki tnie się w odległości 4-6 mm od oczka (pąka liściowego). Formowanie, czyli manipulowanie wzrostem rośliny, kształtem i obfitością kwitnienia oraz owocowania, wykonuje się późną zimą i wczesną wiosną (ale nie w okresie mrozów), w przypadku rośli o ozdobnych kwiatach - po kwitnieniu. Jeśli zabieg wykonany zostanie w połowie lata, z dużym prawdopodobieństwem sprawimy, że roślina będzie kwitła i owocowała bardziej obficie w kolejnym roku. Jeśli mimo staranności nie uda nam się uniknąć otarć i uszkodzeń, wówczas należy pokryć je maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.
Od czasu do czasu warto przeprowadzić również cięcie prześwietlające drzew i krzewów ozdobnych polegające na redukcji gęstości konarów. W trakcie jednorazowego zabiegu nie należy usuwać więcej niż do 30% całej objętości korony (optimum stanowi 15%).

Cięcie drzew owocowych


W przypadku drzew owocowych stosuje się wspomniane wyżej cięcie prześwietlające oraz cięcie odmładzające. Podobnie jak w przypadku drzew ozdobnych pielęgnacja drzew owocowych polega przede wszystkim na umiejętnym przycinaniu pędów z założeniem podtrzymania dominacji pędu głównego względem pozostałych wchodzących w skład korony drzewa. Brzmi to bardzo prosto, jednak o pomyłkę nie trudno. Warto stosować odpowiednie narzędzia pamiętając, że różne rodzaje cięć, grubości gałęzi wymagają różnego rodzaju sekatorów - dobrze naostrzonych i zdezynfekowanych po każdym zakończonym cięciu.
Złe przycięcie może spowodować dziczenie drzewka, choroby, gorsze plonowanie oraz większą podatność na szkodniki. Podobnie jak w przypadku drzew ozdobnych w trakcie jednorazowego zabiegu nie należy usuwać więcej niż do 30% całej objętości korony, przy czym za poziom optymalny uznaje się 15%. Należy również unikać wszelkich uszkodzeń kory drzewa, a jeśli mimo staranności nie uda nam się ich uniknąć, wówczas należy pokryć je maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Przycinanie żywopłotu


Jedną z najważniejszych zasad przycinania żywopłotu jest systematyczność. Regularne przycinanie żywopłotu jest kluczowe dla jego odpowiedniego jego uformowania i zagęszczenia dzięki czemu mamy szansę stworzyć zielone, okazałe ogrodzenie oddzielające nas od hałasu ulicy lub chroniące przed wzrokiem sąsiadów. 
Pierwsze cięcie żywopłotu wykonuje się zwykle po ustaniu przymrozków przycinając krzewy na wysokości 20-30 centymetrów bez względu na to, czy później planujemy ich formowanie, czy nie. Warto jednak pamiętać, że poszczególne rośliny mogą mieć inne wymagania i przycinanie wczesną wiosną zamiast je wzmocnić, może je osłabić. Następne cięcia wykonywane są przynajmniej raz w roku z zachowaniem od 2 do 30 centymetrów nowego przyrostu. W przypadku roślin, które tworzą żywopłot formowany, należy przeprowadzać przycinanie przynajmniej dwa razy w sezonie, a najlepiej nawet raz w miesiącu. Ostatnie cięcie powinno odbyć się na początku sierpnia. Przycinanie najlepiej wykonać ostrymi nożycami i sekatorami ręcznymi, sekatorami ogrodniczymi z przełożeniem, specjalnymi nożycami dźwigniowymi lub nożycami elektrycznymi, choć te ostatnie nie sprawdzą się w przypadku roślin o dużych liściach.
Cięcie zawsze zaczynamy od boków. Najpierw tniemy od góry, w dół, by pozbyć się zbędnych pędów, a następnie korygujemy cięcie zmieniając kierunek – do góry. W utrzymaniu kontroli nad formą pomocne będą sznurki lub uprzednio przygotowane stelaże, które sprawdzą się przy fantazyjnych kształtach.

Jeżeli masz wątpliwości co do prawidłowej pielęgnacji drzew i krzewów lub nie jesteś pewny, czy poradzisz sobie z przycięciem albo innymi pracami takimi jak bielenie drzew owocowych i palikowanie, warto skorzystać z usług specjalistów. Z Garden Beauty pielęgnacja zieleni staje się łatwiejsza! Zapraszamy do kontaktu: +48 797 551 559